Kívül fekete, belül fehér, mi az? Igen, a fekete retek.
A fekete retek vitamintartalma csaknem háromszorosa a többi fajtáknak. Általánosságban erősíti a szervezet ellenállóképességét, mert igen sok C-, valamint jelentős mennyiségű A- és B-vitamin van benne, emellett foszfort és sok más nyomelemet is tartalmaz. Ideális a magas vérnyomás kezelésére, mert káliumban gazdag és nátriumban szegény. Persze csak akkor igaz mindez, ha nem sózzuk meg nagyon! Magas káliumtartalma miatt vízhajtó hatású.
A fekete retek kiválóan alkalmas a megfázás és a cseppfertőzések megelőzésére. Nyákoldó hatásával köhögés, rekedtség, megfázásos betegségek, légúti betegségek gyógyító növénye.
Vizelethajtó, májtisztító hatású, így a gyomorra, hólyagra jó hatással van. Magas ásványianyag-tartalmának köszönhetően segít az egészségtelen anyagcseretermékek eltávolításában. Epepanaszokra is jó, ha epekövünk vagy epehomokunk van, jót tehet egy néhány hetes reteklékúra.
És a legfontosabb: serkenti a vágyat! Legalábbis történeti emlékekből következtethetünk erre.
Egy nagyon hasznos és egyszerű recept:
Mézes retek
A retek kalapját levágom, egy jó nagy részét kivájom, úgy, hogy kb. 1 cm széle maradjon mindenhol. Ezt az üreget megtöltöm mézzel és egy tálkába téve elteszem egy napra hűvös helyre. A tálka mély legyen, mert levet fog engedni a retek! Én mindig hárs mézet használok erre a célra, hiszen az önmagában is a legjobb torokfájásra.
Egy nap után a retekben a méz kioldja a vitaminokat, és ezt a mézet kanalazzuk el napi 3-5 alkalomra elosztva. Köhögésre, torokfájásra, hurut oldásra ideális házi módszer. Egy retket még egyszer fel szoktam tölteni mézzel, többször nem. Meghámozva a mézes retek salátába még fogyasztható.